Archív kategórie Zamyslenia

Boh nie je sám

Aké dobré je, že Boh nie je sám. Od počiatku žil a vždy bude žiť vo vzťahu. Vo zvláštnom, pre nás často nepochopiteľnom vzťahu, kde si Boh s Bohom slúžia navzájom.

Moc. To je to, čo ničí každý vzťah. Mať … Zobraz viac

Nech pripomína

Ale Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal (Jn14).

Keď som bol mladší, formovali ma učitelia. Ako dieťa, ako chlapca, ba aj ako muža. Niektorí boli skvelí. … Zobraz viac

Ťažko pochopiteľné

“Keby ste ma milovali, radovali by ste sa, že idem k Otcovi…” povedal. Znie to, akoby povedal: “Tešte sa, že zomriem, lebo idem k Otcovi…”

Veta – pre nás tak ťažko pochopiteľná – ktorá znie, akoby bola z iného sveta. … Zobraz viac

Z rozbehnutého vlaku

Hľa, všetko robím nové… (Zjv21,5)

Urobil som si kávu. Otvoril balkónové dvere a posadil sa do kresla s operadlom. Vyložil som si nohy na maličký stolček a sledoval svet na sídlisku.

Niektorí ľudia sa už nedokážu vzdať svojich už rokmi … Zobraz viac

Iba spoločenstvo nestačí

Neviem si predstaviť, že by som každú nedeľu ráno chodieval do kina na ten istý film. Aj keby to bol môj najobľúbenejší film, dám ruku do ohňa, že po dvoch týždňoch by ma to prestalo baviť.

Viem si však predstaviť, … Zobraz viac

Servis z prázdneho hrobu

Stalo sa to pred rokmi. Bol som ešte bohoslovec. V jednu nedeľu, počas rannej omše v seminárnom kostole som bol svedkom veľmi nezvyčajnej scény.

Diakon dočítal evanjelium, pobozkal ho a na kazateľnicu sa postavil rektor seminára s klasickým oslovením: “Bratia … Zobraz viac

Moja krížová cesta

Život človeka je krížová cesta. Má predsa tie isté zastavenia, akými si prešiel Ježiš.

Aj tá moja cesta začala nespravodlivým odsúdením. Nepostavili ma pred Piláta, to nie. Postavili ma pred život, ktorý som si nezaslúžil. Narodil som sa totiž chrobáčnýZobraz viac

Sám si nohy umyjem

“Ak ťa neumyjem, nebudeš mať podiel so mnou.”

Ruku na srdce a poďme na jednoduchý test.

Ježiš sa na mňa díva a pokojne mi dáva na výber:

A: Môžeš mať podiel vo veľkej firme.

B: Môžeš mať podiel na záchrane … Zobraz viac

Môj prvý kameň

Našli sme ho. Mesiáša. Aspoň ľudia ho tak volajú. Nevzdelanci. Jednoduchí predsa nemôžu vedieť, ako by mal Mesiáš vyzerať. Oni nie. Ja áno. Som farizej.

Muž sedel v piesku pod vysokými hradbami. Díval sa na nás z tieňa, akoby nás … Zobraz viac

Chrbtom k Otcovi

Hriech je najprefíkanejšia zbraň v rukách nepriateľov človeka. Trpezlivo a prezieravo ničí vzťahy a ničí životy. Občas ho používajú aj bratia, čo roky slúžia Otcovi a nikdy neprestúpili jeho príkazy. A niekedy viac, než si tí verní kresťania dokážu priznať. … Zobraz viac